LFA240F-48-SNR2
Cosel USA, Inc.
Product No:
LFA240F-48-SNR2
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.09" L x 3.31" W x 1.83" H (180.1mm x 84.1mm x 46.5mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 5 A
Series LFA (240W)
Type Enclosed
Efficiency 87.5%
Standard Number 60950-1; 62368-1
Mfr Cosel USA, Inc.
Package Box
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC