LGG2C222MELB45
Nichicon
Product No:
LGG2C222MELB45
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.9 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series LGG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.35 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2200 µF