LGJ2G101MELC15
Nichicon
Product No:
LGJ2G101MELC15
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 550 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series LGJ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 786.5 mA @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF