LGN2D152MELB40
Nichicon
Product No:
LGN2D152MELB40
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.8 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series LGN
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 4.2 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF