LGX2G221MELA35
Nichicon
Product No:
LGX2G221MELA35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.12 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series LGX
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.6016 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 220 µF