LGY1C103MELA25
Nichicon
Product No:
LGY1C103MELA25
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series LGY
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 50 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 µF