LH600602CR
Littelfuse Inc.
Product No:
LH600602CR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
User Guide
Fuseholder Type Block
Termination Style Box Lug
Current Rating (Amps) 60 A
Contact Finish -
Fuse Type Cartridge
Orientation -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Fuse Size 1.063" Dia x 5.5" L (27mm x 139.7mm)
Series LH
For Use With/Related Products Class H(K), Class R Fuses
Voltage 600V