LKC05-05DS15W
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
LKC05-05DS15W
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 5W
User Guide
Voltage - Input (Max) 12V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 166mA, 166mA
Voltage - Input (Min) 4.5V
Package / Case 24-DIP Module, 12 Leads
Efficiency 86%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -15V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 500 V
Approval Agency CE
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Power (Watts) 5 W
Series LKC05W (5W)