LKG1E153MESBAK
Nichicon
Product No:
LKG1E153MESBAK
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.1 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LKG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 15000 µF