LKG1J223MKZ
Nichicon
Product No:
LKG1J223MKZ
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 9.1 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LKG
Package / Case Radial, Can - Solder Lug
Mfr Nichicon
Capacitance 22000 µF