LKG1V562MESCAK
Nichicon
Product No:
LKG1V562MESCAK
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.25 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LKG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 5600 µF