LKS1V123MESB
Nichicon
Product No:
LKS1V123MESB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Audio
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.25 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LKS
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Nichicon
Capacitance 12000 µF