LM2588T-3.3
Texas Instruments
Product No:
LM2588T-3.3
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
TO-220-7
Description:
IC REG MULTI CONFG 3.3V 5A TO220
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 5A (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost, Flyback, Forward Converter
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-7
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Up, Step-Up/Step-Down
Package / Case TO-220-7 Formed Leads
Frequency - Switching 100kHz ~ 200kHz
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V