Home / Microcontrollers / LM3S1133-EQC50-A2
minImg
LM3S1133-EQC50-A2
Texas Instruments
Product No:
LM3S1133-EQC50-A2
Manufacturer:
Texas Instruments
Package:
100-LQFP (14x14)
Description:
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
User Guide
Core Processor ARM® Cortex®-M3
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Speed 50MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 16K x 8
Number of I/O 44
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity I²C, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Data Converters A/D 2x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V