LNC2V682MSEGBB
Nichicon
Product No:
LNC2V682MSEGBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.433" (138.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Voltage - Rated 350 V
Ripple Current @ Low Frequency 20.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Series LNC
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 28.42 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 6800 µF