LNT2D333MSE
Nichicon
Product No:
LNT2D333MSE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 200V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 16.6 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series LNT
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 19.92 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 33000 µF