LNX2V272MSEF
Nichicon
Product No:
LNX2V272MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.236" (133.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Ripple Current @ Low Frequency 10.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 14.42 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 2700 µF