LNX2W122MSEFBB
Nichicon
Product No:
LNX2W122MSEFBB
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.7 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 85°C
Series LNX
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 6.58 A @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1200 µF