Home / LED Indication - Discrete / LP T670-H1J1-1-0-10-R33-Z-F
minImg
LP T670-H1J1-1-0-10-R33-Z-F
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LP T670-H1J1-1-0-10-R33-Z-F
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
2-PLCC
Description:
LED TOPLED 2PLCC SURFACE MOUNT
User Guide
Wavelength - Dominant 560nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 120°
Color Green
Current - Test 10mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.20mm L x 2.80mm W
Millicandela Rating 4.2mcd
Height (Max) 2.10mm
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 2-PLCC
Lens Style Round with Flat Top
Series TOPLED®
Package / Case 2-PLCC
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 557nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.40mm Dia