LP331M200E3P3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
LP331M200E3P3
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Ripple Current @ Low Frequency 886 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 750mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series LP
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.2404 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 330 µF