LPW103M1EN45V-W
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
LPW103M1EN45V-W
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.45 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 75mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series LPW
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.795 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 10000 µF