LQH43MN391J03L
Murata Electronics
Product No:
LQH43MN391J03L
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
1812
Description:
FIXED IND 390UH 90MA 9.7 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq 40 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 90 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 9.7Ohm Max
Inductance 390 µH
Series LQH43
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.3MHz