LQM18NN1R0K00D
Murata Electronics
Product No:
LQM18NN1R0K00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 1UH 25MA 600 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 25 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Inductance 1 µH
Series LQM18
Type Multilayer
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 75MHz