LQP02TN15NJ02L
Murata Electronics
Product No:
LQP02TN15NJ02L
Manufacturer:
Murata Electronics
Package:
1005
Description:
EMC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 7 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.009" (0.22mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 140 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1005
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.2Ohm Max
Inductance 15 nH
Series LQP03
Type Thin Film
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 3GHz