LQP03HQ1N3W02D
Murata Electronics
Product No:
LQP03HQ1N3W02D
Package:
0201
Description:
FIXED IND 1.3NH 1.1A 40MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 20 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.017" (0.42mm)
Tolerance ±0.05nH
Current Rating (Amps) 1.1 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201
Ratings -
DC Resistance (DCR) 40mOhm Max
Inductance 1.3 nH
Series LQP03
Type Thin Film
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 13GHz