LQP03TG3N8C02D
Murata Electronics
Product No:
LQP03TG3N8C02D
Package:
0201 (0603 Metric)
Description:
FIXED IND 3.8NH 350MA 350MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 350 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 3.8 nH
Series LQP03
Type Thick Film
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 7GHz