LQP18MN56NG02D
Murata Electronics
Product No:
LQP18MN56NG02D
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FIXED IND 56NH 50MA 3.4 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 300 MHz
Q @ Freq 17 @ 300MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 50 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0603 (1608 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.4Ohm Max
Inductance 56 nH
Series LQP18
Type Thick Film
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Frequency - Self Resonant 1GHz