LQW03AW5N1J00D
Murata Electronics
Product No:
LQW03AW5N1J00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
FIXED IND 5.1NH 480MA 140MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 45 @ 900MHz
Height - Seated (Max) 0.018" (0.45mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 480 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.021" L x 0.016" W (0.53mm x 0.40mm)
Product Status Active
Ratings -
DC Resistance (DCR) 140mOhm Max
Inductance 5.1 nH
Series LQW03
Type Wirewound
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Frequency - Self Resonant 9.5GHz