Home / LED Indication - Discrete / LT CPDP-KZLX-26-0-350-R18
minImg
LT CPDP-KZLX-26-0-350-R18
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LT CPDP-KZLX-26-0-350-R18
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
SMD
Description:
LED GREEN SMD
User Guide
Wavelength - Dominant 528nm
Configuration Standard
Lens Transparency -
Viewing Angle 150°
Color Green
Current - Test 350mA
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 3.00mm L x 3.00mm W
Millicandela Rating 26000mcd
Height (Max) 1.58mm
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package SMD
Lens Style Round with Domed Top
Series OSLON® SSL 150
Package / Case 2-SMD, No Lead Exposed Pad
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
Features -
Lens Color -
Wavelength - Peak 521nm
Package Tape & Reel (TR)
Lens Size 2.14mm Dia