Home / Color LED Lighting / LT W5SN-KXKZ-24-0-700-R18-Z
minImg
LT W5SN-KXKZ-24-0-700-R18-Z
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LT W5SN-KXKZ-24-0-700-R18-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
2-SMD
Description:
LED PLAT DRAGON GREEN 528NM 2SMD
User Guide
Viewing Angle 120°
Color Green
Height - Seated (Max) 0.075" (1.90mm)
Current - Max 1A
Current - Test 700mA
Lumens/Watt @ Current - Test -
Thermal Resistance of Package 6.5°C/W
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.276" L x 0.236" W (7.00mm x 6.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 2-SMD
Wavelength 528nm (513nm ~ 537nm)
Luminous Flux @ Current/Temperature -
Series Platinum DRAGON
Temperature - Test 25°C
Package / Case 2-SMD, Gull Wing Exposed Pad
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.55V