LT1086CT-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1086CT-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
TO-220-3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
PSRR 72dB (120Hz)
Current - Output 1.5A
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Package Tube
Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A