Home / Voltage Reference / LT1460ACN8-2.5#PBF
minImg
LT1460ACN8-2.5#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT1460ACN8-2.5#PBF
Package:
8-PDIP
Description:
IC VREF SERIES 0.075% 8DIP
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 0.1Hz to 10Hz 10µVp-p
Output Type Fixed
Current - Output 40 mA
Tolerance ±0.075%
Current - Supply 165µA
Temperature Coefficient 10ppm/°C
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 8-PDIP
Reference Type Series
Noise - 10Hz to 10kHz 10µVrms
Series -
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Package Tube
Voltage - Input 3.4V ~ 20V