LT3065IMSE-3.3#PBF
Analog Devices Inc.
Product No:
LT3065IMSE-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package:
12-MSOP-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 12MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 110 µA
Voltage - Input (Max) 45V
Output Type Fixed
PSRR 71dB (120Hz)
Current - Output 500mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 12-MSOP-EP
Control Features Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Series -
Package / Case 12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Analog Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.51V @ 500mA