LTF0402CT2N2
Stackpole Electronics Inc
Product No:
LTF0402CT2N2
Package:
0402
Description:
0402, 0.2%, 2N2 Inductance (nH)
User Guide
Operating Temperature -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 13 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.015" (0.37mm)
Tolerance ±0.2nH
Current Rating (Amps) 440 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
DC Resistance (DCR) 350mOhm Max
Inductance 2.2 nH
Series LTF
Type Thin Film
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 8GHz