LU500S12T
SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Product No:
LU500S12T
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 500W
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 7.25" L x 4.00" W x 2.20" H (184.2mm x 101.6mm x 55.9mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 34 A
Power (Watts) 500W
Series LU500 (500W)
Type Open Frame
Efficiency 92%
Mfr SL Power Electronics Manufacture of Condor/Ault Brands
Features DC Input Capable, Universal Input
Package Bulk
Voltage - Input 90 ~ 305 VAC