LVD75A60H
Sensata-Crydom
Product No:
LVD75A60H
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Description:
SSR RELAY SPST-NO 60A 3-75V
User Guide
Load Current 60 A
Termination Style Screw Terminal
Output Type DC
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Load 3 V ~ 75 V
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series LVD
Package / Case Hockey Puck
On-State Resistance (Max) 10 mOhms
Mfr Sensata-Crydom
Package Bulk
Voltage - Input 11 ~ 11.5VDC