Home / LED Drivers / LWA240-V024-ANS
minImg
LWA240-V024-ANS
AUTEC POWER SYSTEMS
Product No:
LWA240-V024-ANS
Description:
LED Driver, AC-DC, 240W, CV, 90-
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Voltage - Input (Max) 277VAC, 420VDC
Termination Style Wire Leads
Voltage - Isolation 4 kV
Approval Agency -
Topology AC DC Converter
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 8.46" L x 2.66" W x 1.32" H (214.9mm x 67.6mm x 33.5mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 10A
Ratings IP67
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 120VAC, 127VDC
Power (Watts) 240 W
Series LWA240-V
Type Constant Voltage
Efficiency -
Standard Number UL 8750
Voltage - Output 24V