LWF1812KT271
Stackpole Electronics Inc
Product No:
LWF1812KT271
Package:
1812
Description:
1812, 10%, T&R, 271 Inductance (
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 796 kHz
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 92 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1812
Ratings -
DC Resistance (DCR) 15Ohm Max
Inductance 270 µH
Series LWF
Type Wirewound
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Frequency - Self Resonant 4MHz