LXK9-PW30-0024
Lumileds
Product No:
LXK9-PW30-0024
Manufacturer:
Lumileds
Description:
LED MOD LUXEON K STARBRD 3000K
User Guide
Lens Type Domed
Light Emitting Surface (LES) -
Configuration Starboard
Viewing Angle 100°
Color White, Warm
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Max 1.05A
Current - Test 350mA
Lumens/Watt @ Current - Test 96 lm/W
Size / Dimension 30.00mm L x 30.00mm W
Product Status Obsolete
Wavelength -
Luminous Flux @ Current/Temperature 2110lm (2045lm ~ 2450lm)
Series LUXEON K
Temperature - Test 85°C
Type LED Module
Mfr Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 63V
Height 3.42mm