Home / Color LED Lighting / LY CPDP-JRJT-36-0-350-R18
minImg
LY CPDP-JRJT-36-0-350-R18
ams-OSRAM USA INC.
Product No:
LY CPDP-JRJT-36-0-350-R18
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Package:
2-SMD
Description:
LED OSLON SSL YELLOW 590NM 2SMD
User Guide
Viewing Angle 150°
Color Yellow
Height - Seated (Max) 0.062" (1.58mm)
Current - Max 1A
Current - Test 350mA
Lumens/Watt @ Current - Test 75 lm/W
Thermal Resistance of Package 7°C/W
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 2-SMD
Wavelength 590nm (Typ)
Luminous Flux @ Current/Temperature 59lm (52lm ~ 66lm)
Series OSLON SSL
Temperature - Test 25°C
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Mfr ams-OSRAM USA INC.
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.25V