M22-5321105
Harwin Inc.
Product No:
M22-5321105
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER SMD 22POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Connector Type Header, Cuttable
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 4.6mm, 6.8mm