M22-6361146
Harwin Inc.
Product No:
M22-6361146
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN RCPT 22POS 0.079 TIN SMD
User Guide
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Features Board Guide
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications General Purpose, Industrial, Telecommunications
Number of Positions 22
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Shape Square
Series M22
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post -
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 3.6mm, 4.35mm, 4.6mm