Home / Memory / M29F400FT55N3E2
minImg
M29F400FT55N3E2
Micron Technology Inc.
Product No:
M29F400FT55N3E2
Package:
44-SO
Description:
IC FLASH 4MBIT PARALLEL 44SO
User Guide
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Memory Interface Parallel
Memory Organization 512K x 8, 256K x 16
Mounting Type Surface Mount
Memory Type Non-Volatile
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-SO
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 55ns
Access Time 55 ns
Package / Case 44-SOIC (0.496", 12.60mm Width)
Memory Size 4Mbit
Technology FLASH - NOR
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V