M30-3100746
Harwin Inc.
Product No:
M30-3100746
Manufacturer:
Harwin Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 7POS 1.25MM
User Guide
Insulation Height 0.165" (4.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Current Rating (Amps) 1A
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Harwin Inc.
Connector Type Header
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Cable/Wire
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Features -
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 7
Termination Solder
Fastening Type Detent Lock
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Shape Rectangular
Series M30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)