M39003/01-5648/TR
Vishay Sprague
Product No:
M39003/01-5648/TR
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. -
Series Military, MIL-PRF-39003/1, CSR13
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 39 µF
Features High Reliability
Failure Rate S (0.001%)