M39003/09-0162
Vishay Sprague
Product No:
M39003/09-0162
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm
Lifetime @ Temp. -
Series Military, MIL-PRF-39003/9, CSR21
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 39 µF
Features High Reliability
Failure Rate P (0.1%)