M55342H04B1E50RT0
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342H04B1E50RT0
Manufacturer:
Vishay Dale Thin Film
Package:
1505
Description:
RES SMD 1.5K OHM 1% 0.15W 1505
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1505
Resistance 1.5 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Series Military, MIL-PRF-55342, RM1505
Package / Case Nonstandard
Mfr Vishay Dale Thin Film
Number of Terminations 2
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)