M55342H06B15E0PT1
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342H06B15E0PT1
Package:
0705
Description:
RES SMD 15K OHM 1% 0.15W 0705
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0705
Resistance 15 kOhms
Power (Watts) 0.15W
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0705
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate P (0.1%)