M55342K12B100BRWS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
M55342K12B100BRWS
Package:
0603
Description:
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±0.1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Features Military, Non-Inductive
Failure Rate R (0.01%)