M55342K12B100DRS3
Vishay Dale
Product No:
M55342K12B100DRS3
Manufacturer:
Vishay Dale
Package:
0603
Description:
RES SMD 100 OHM 1% 1/10W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.033" (0.84mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 100 Ohms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Series Military, MIL-PRF-55342, RM0603
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Vishay Dale
Number of Terminations 2
Features Military
Failure Rate R (0.01%)